FÖRELÄSNINGAR MEDLEM BPH FRISKVÅRD FYSISK TRÄNING PERSONLIG TRÄNING BOKA LOKAL VÄNNER & SPONSORER

Barn med hund

Kursen riktar sig till dig som är 7-12 år och vill ha roligt med din hund. Du får lära dig viktiga saker i umgänget och relationen med din hund samt prova på att lära din hund någonting. Det stora fokuset ligger på att du och din hund ska ha roligt tillsammans - och med andra kursdeltagare. För att du ska få ut mesta möjliga av den här kursen är det viktigt att du kan hantera din hund när den går i koppel. Föräldrar är välkomna att närvara om de vill.

Kursen består av fem tillfällen där vi:
- tränar cirkuskonster med lekens hjälp
- provar på agility
- tränar lydnadsövningar
- masserar och övar på att känna igenom vår hund för att främja en god relation
- hundar i sagor och filmer
- diskuterar vad hundar är bra för och vad kan de användas till
- tittar på vårt och hundens kroppsspråk

Barn med hundkursen hålls inomhus i trevlig atmosfär i vårt nyrenoverade skolhus. Vid vackert väder är vi ute på en av våra träningsplaner. I kursen ingår kursmaterial, saft och vårt hemlagade bröd. Kursen sträcker sig över fem tillfällen. Varje kurstillfälle varar en timme. Max 6 deltagare.

Kursstart, barn med hund B2: Lördag 26 maj kl.13.00, lördag 2 juni kl.13.00, lördag 9 juni kl.13.00, lördag 16 juni kl. 13.00, lördag 30 juni kl.13.00

Kursavgift: 1 500:-

Lärare: Benita Poulsen

Anmäl till barn-med-hund-kurs B2 >>